En Çok Beğenilen Filmler

 

En Çok Beğenilen Filmler

Film izlemek hemen hemen herkesin sevdiği aktivitelerden biridir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Kaliteli yapımlarla güzel bir senaryo izlemek, keyifli ve nasıl geçtiğini dahi anlamayacağınız eşsiz anlar yaşamanızı sağlarken bunun yanında yeni bakış açıları katabilir ve bambaşka dünyalara açılmanızı sağlayabilir. Bunu başaran kaliteli ve güzel filmlerin film sektörünün en iyi zamanlarında yani eskide kaldığını söyleyenler de olmaktadır. Dizi sektörüyle değişen durumlar olduğunu kabul etmekle birlikte günümüzde de oldukça etkileyici yapımların olduğunu belirtmek gerekir. Kişiliğimizde, vizyonumuzda yeni katmanlar açan filmler bizde en çok iz bırakan yapımlar arasındadır.

Bunu sağlayan başyapıt filmler ise en çok beğenilen filmler arasına girmektedir. Bu zamana kadar yapılan, iyi bir sükse yakalamış tüm filmler arasında en çok beğenilen filmlerin derlendiği bu listede filmlerin konuları, IMDb puanları, izleyicide bıraktığı etki ve kadrosu gibi birçok konuda bilgi edinebilirsiniz. Bazılarının birçok kez izlediği bu filmler arasında hala izlemediğiniz filmler varsa izlenecekler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Sohbetlerinizde repliklerin geçebileceği, prensiplerinizi oluşturabilecek bu önemli filmleri kaçırmamalısınız. İzlerken pişman olmayacağınız yapımların bir arada olduğu artık kült haline gelen filmlerin bazıları için listeyi inceleyebilirsiniz. Bu listede Netflix üzerinden erişebileceğiniz filmler de belirtilmiştir.

1. The Shawshank Redemption (1994)

9,3 IMDb puanı ile alınan en yüksek IMDb puanına ulaşan ve birçok ödül alan bir film olmaktadır. Yönetmenliğini Frank Darabont’ un yaptığı bu filmde Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler ve Gil Bellows gibi usta oyuncular oynamaktadır. Dram türündeki bu filmde masum olduğu halde hapishaneye düşmüş bir adamın özgürlüğe ulaşma çabası, bu süreçteki ilham veren diyalogları ile anlatılmaktadır. Andy, eşini ve eşinin sevgilisini öldürmekten yargılanır ve ömür boyu hapse çarptırılır. Gönderildiği hapishane ise dayak, işkence, tecavüz gibi oldukça sıkıntılı durumların yaşandığı bir yerdir. Ancak Andy buraya uyum sağlamak yerine kendi yapısını korumuş ve umut dolu, hapishanede bile olsa özgür olunabileceğini aşılayan bir bilinçle mahkumlarla ilişki kurmaktadır. Bu ilişkilerinden en etkileyicisi ise filme konu olan ve çarpıcı diyalogların geçtiği anları oluşturuyor. Netflix üzerinden bu filme ulaşabilirsiniz.

2. The Godfather (1972)

İtalyan bir mafya ailesinin hikayesini anlatan bu filmin IMDb puanı 9,2’dir. Mario Puzo’nun romanından uyarlanan bu film birçok dalda Oscar almıştır. Yönetmeni Francis Ford Coppola olan filmin kadrosunda ise Marlon Brando, James Caan ve Al Pacino gibi yıldız isimler yer alıyor. Bu mafya ailesinin en küçük oğlu olan Michael Corleone, babasına karşı gelerek ondan ve yaptığı işten uzaklaşır. Orduya katılır. Sonrasında katıldığı bir düğünde babasıyla barışır. Babasına yapılan bir suikast girişimi sonucu babası artık işleri yönetemez hale gelir. Bu yüzden istemeyerek de olsa ailesini kurtarmak için ağabeyi Sonny ile birlikte işlerin başına geçer. İyi bir şekilde yürütür ve aileye yenilikler getirir. Serinin tüm filmlerine Netflix üzerinden de erişebilirsiniz.

3. Süt Kardeşler (1976)

Yerli bir yapım olan bu film Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmde Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Hale Soygazi, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Ergin Orbey, Jale Altuğ, Ali Şen gibi birçok usta isim yer alıyor. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapıyor. Yeşilçam’ın kült filmleri arasında yer alan filmin IMDb puanı ise 8,9’dur. Mekan olarak İstanbul Yeşilköy’de tarihi konakların seçilmesi izleyiciyi ekstra büyülüyor. Herkesin gıpta ettiği konağın sahibi olan Melek Hanım, sütoğlu Şaban’ı onun asker arkadaşı olan Ramazan ile karıştırıp eve alır. Ancak ağabeyi Hüsamettin’e ise kızabileceği için Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıştırır. Günler sonra asıl sütoğlu Şaban ve asıl damadı Bayram konağa gelince durumlar değişir. Komedi o zaman başlar.

4. 12 Angry Men (1957)

Yönetmenliğini Sidney Lumet’in yaptığı filmde oyuncu olarak Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Jack Klugman, Ed Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webber yer almıştır. Film müziklerini ise besteci Kenyon Hopkins yapmıştır. IMDb puanı 8,9 olan bu filmde cinayetle suçlanan bir gencin alacağı cezaya karar verme süreci anlatılıyor. Babasını öldürmekle suçlanan bir gencin davasında delil olarak yalnızca bir bıçak vardır. Bu bıçak ise bu gencin kaybettiğini söylediği bıçak ile eşleşmektedir. Bununla birlikte şahit olan birçok tanık bulunmaktadır. Bunların karşısında ise gencin savunması oldukça zayıftır. Farklı meslek gruplarından on iki jüri üyesinin kararına bağlı olarak bu genç, idama mahkum edilecektir. Oylamada bir jüri üyesinin suçsuz olduğu yönünde oy kullanması ile başlayan uzun süren tartışmalarda yer yer nabızlar yükselse de bu jüri üyesinin diğerlerini ikna etme süreci anlatılmaktadır. Film boyunca karar verme süreçlerindeki yorumlardan izleyici olarak çarpıcı anekdotlar yakalayabilirsiniz. Bunlardan bazıları yabancı düşmanlığı, kanunlara sıkı sıkıya bağlılık, sürü psikolojisi, kişisel meseleleri davaya yansıtmak gibi konuları kapsıyor.

Film Robotu
Son Yorumlar
DİLARA, 9 ay önce
Başlarken sonu güzel bitecekmiş hissi veren fakat hiçbir sona ulaşmayan vasat bir film olmuş. Duygu ve konu bütünlüğünden kesinlikle yoksun..
Enes, 10 ay önce
Güzel beğendim ama

Spoiler içeren alan

mutlu sonla bitmiyor. bilginize
HARPUTLU, 12 ay önce
MAFYA FİLMİ TADINDA, GÜZELDİ, İZLEMEYE DEĞDİ GİBİ :)

Sen uzattığın eli tutmayan ele mi dargınsın, yoksa onu tutmayacak birine uzattığın için kendine mi kızgınsın? Hz.Mevlana