En Çok İzlenen Filmler

 

En Çok İzlenen Filmler

Pandemi sürecinde insanlar, evlerine kapanmak zorunda kaldılar. Evlerine kapanan insanlar; kendilerini geliştirmeye, yeni uğraşlar ve hobiler edinmeye veya bolca vakitleri olduğu için boş zamanlarını değerlendirmeye çaba gösterdiler. Geçmişten bugüne; insanların boş vakitlerinde ne yaptığı sorulduğunda ilk vereceği cevaplardan biri, film izlemek olmuştur. Film izlemek, sadece boş zaman etkinliği değildir. Aynı zamanda sanatsal bir etkinliktir. Bu yönüyle bir hobidir. Film izlemek, kendini geliştirmenin de bir yoludur. İzlenen filmler, insanların kendisine birçok yeni özellik katmasına yardımcı olacaktır. Tüm bu söylenenler beraber düşünüldüğünde film izlemenin önemli bir etkinlik olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden film seçimi, insanlar için çok önemlidir. Önemli olmasının yanında karmaşık bir uğraştır. Bu karmaşada başkalarının izlediği filmleri bilmek ve bu filmlerle ilgili bilgi sahibi olmak, insanların işini kolaylaştırmaktadır. Bu yazıda; Dünya’da, Türkiye’de ve son zamanların popüler alternatif film izleme kanalı Netflix’te en çok izlenen filmler listesi ve en çok izlenen filmler listelerinde bulunan filmler hakkında tanıtıcı bilgiler sunulmuştur. Bu bilgiler ve izlenme sayıları, film seçiminde insanlara yardımcı olacaktır.

Dünya’da En Çok İzlenen Filmler

İlk listede, Dünya’da en çok izlenen filmlerden ilk 5’te olanlar sıralanmıştır. Bu sıralama yapılırken gişe hasılatları dikkate alınmıştır. Bu listede Avengers: Endgame, Avatar, Titanic, Star Wars: The Force Awakens ve Avengers: Sonsuzluk Savaşı filmleri bulunmaktadır.

1. Avengers: Endgame

2018 yapımı Avengers: Endgame filmi,  gişe hasılatının 2 milyar 797 milyon 800 bin 564 $ olmasıyla Dünya’da en çok izlenen filmler listesinde zirvede yerini almıştır. Yönetmenliğini Joe Russo ve Anthony Russo’nun yaptıkları filmde; Chris Evans (Captain America), Robert Downey Jr. (Iron Man), Scarlett Johansson (Black Widow) Mark Ruffalo (Hulk), Chadwick Boseman (Black Phanter) ve Chris Hemsworth (Thor) gibi birçok usta oyuncu vardır. Filmin konusu ise şöyle özetlenebilir: Sonsuzluk Savaşı’ndan sonra birçok süper kahraman yok olmuştur. Kaptan Amerika, Black Widow, Thor, Iron Man, Nebula ve Hulk hayatta kalmıştır. Iron Man ve Nebula, kontrol edemedikleri bir uzay gemisinde sürüklenirken kahramanlar, intikam için yeniden yemin etmiştir.

2. Avatar

2009 yapımı olan Avatar filmi, 2 milyar 789 milyon 679 bin 794 $ hasılat yaparak listede ikinci sırada yerini almıştır. Filmin kadrosunda; Sam Worthington (Jake Sully), Stephen Lang (Albay Miles Quaritch), Sigourney Weaver  (Dr. Grace Augustine), Zoe Saldana (Neytiri) ve CCH Pounder (Moat) gibi oyuncular vardır. Film, 22. yüzyılda Pandora’da geçmektedir. Filmde boyları 4 metre kadar olan mavi renkli, insana benzer görünümlü Na’vi halkı da vardır. Filmde insan ile Na’vi halkı çatışması arasında kalan felçli bir deniz piyadesinin avatar olarak geçirdiği zaman anlatılmaktadır. Çatışmanın sonunda Na’vilerin tarafında bulunan Jake, Avatar bedenine tamamıyla girmiştir ve Neytiri ile buluşmuştur.

3. Titanic

1997 yapımı Titanik filmi; 2 milyar 187 milyon 463 bin 944 $ hasılat yaparak listede üçüncü sırada yerini almıştır. Dünya’da en çok izlenen filmler arasında adından en çok söz ettirenlerdendir. Filmin başrollerinde; Leonardo DiCaprio (Jack Dawson) ve Kate Winslet (Rose Dewitt Bukater) yer almaktadır. Film; Titanik adlı gemide yolculuk eden Jack ve Rose’nin sınıf farklarını bir kenara bırakarak yakınlaşması, bir süre sonra geminin buzdağına çarparak sulara gömülmesiyle son bulmasını konu edinmiştir.

4. Star Wars: The Force Awakens

Yönetmenliğini J.J. Abrams’ın yaptığı 2015 yapımı Star Wars: The Force Awakens filmi, 2 milyar 68 milyon 223 bin 624 $ hasılat yaparak bu listede kendine dördüncü sırada yer bulmuştur. Film kadrosu; Harrison Ford       (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker), Carrie Fisher (Princess Leia), Adam Driver (Kylo Ren), Daisy Ridley (Rey), John Boyega (Finn), Oscar Isaac (Poe Dameron) gibi usta isimler yer almaktadır. Asilerin yerini direnişçilerin aldığı filmde, İmparatorluk artığı bir topluluğun İlk Düzeni kurarak galaksiyi korkutmaya devam etmesi konu edinilmiştir.

5. Avengers: Sonsuzluk Savaşı

2 milyar 48 milyon 359 bin 754 $ hasılatıyla listede kendisine beşinci sırada yer bulan 2018 yapımı Avengers: Sonsuzluk Savaşı filminin yönetmenliğini Anthony Russo ve Joe Russo yapmışlardır. Filmin oyuncu kadrosu, çok geniştir. Filmde; Robert Downey Jr. (Tony Stark / Iron Man), Chris Hemsworth (Thor), Mark Ruffalo (Bruce Banner / Hulk), Chris Evans (Steve Rogers / Captain America), Scarlett Johansson (Natasha Romanoff / Black Widow), Don Cheadle (James Rhodes / War Machine), Benedict Cumberbatch (Doctor Strange), Tom Holland (Peter Parker / Spider-Man), Chadwick Boseman (T’Challa / Black Panther), Zoe Saldana (Gamora) gibi oyuncular rol almıştır. Filmin konusu; dünyayı tehdit eden en büyük güce karşı süper kahramanların bir araya gelmesi ve yaşanan olaylardır.

Türkiye’de En Çok İzlenen Filmler

İkinci listede, Türkiye’de en çok izlenen filmlerden ilk 5’te olanlar sıralanmıştır. Bu sıralama yapılırken seyirci tarafından izlenme sayıları dikkate alınmıştır. Bu listede Recep İvedik 5, Recep İvedik 4, Düğün Dernek, Fetih 1453 ve Müslüm filmleri bulunmaktadır.

1. Recep İvedik 5

2017 yapımı olan Recep İvedik 5 filmi, Recep İvedik serisinin devam filmi niteliğindedir. Togan Gökbakar’ın yönetmenliğini yaptığı film, 7.437.050 izleyici sayısına ulaşarak Türkiye’de en çok izlenen filmler arasında 1. Sırayı almıştır. Filmin oyuncu kadrosu; Şahan Gökbakar (Recep İvedik), Orkan Varan (Akif), Deniz Ceylan (Kafile başkanı) gibi isimlerden oluşmaktadır. Filmin konusu; Recep İvedik isimli karakterin büyük bir tesadüf eseri Millî sporcuları olimpiyatlar için Üsküp’e götürmesi ve ardından ülkesi için orada yarışmasıdır.

2. Recep İvedik 4

2014 yapımı olan Recep İvedik 4 filmi, Recep İvedik serisinin devam filmi niteliğindedir. Togan Gökbakar’ın yönetmenliğini yaptığı film, 7.374.931 izleyici sayısına ulaşarak en çok izlenen ikinci Türk yapımı film olmuştur. Filmin oyuncu kadrosu; Şahan Gökbakar (Recep İvedik), Ali İhsan Varol (Ali İhsan Varol), İrfan Kangı (İrfan Bey-Issız ada sunucusu), Cem Korkmaz (İbrahim Halil), Barış Bulut (Taylan), Ece İncebay (Aslıhan), Ekrem Aral Tuna (Arif), Aziz Karakaya (Apaçi Serkan),Berna Üçkaleler (Simge), Serkan Sağdıç (Burak), Caner Tanrıverdi (Cenk), Gülşah Yanaş (Gaye), Halil İbrahim Yılmaz (Necati) gibi isimlerden oluşmaktadır. Filmde; Recep İvedik, mahallesindeki boş ve çocukların top oynamak için kullandığı arsanın satılması üzerine arsayı almak için ıssız ada yarışmasına katılır. Bu komik maceranın içerisinde olan Recep İvedik, filmin sonunda arsayı geri alabilmiştir

3. Düğün Dernek

2013 yapımı olan Düğün Dernek filminin yönetmenliğini Selçuk Aydemir yapmıştır. Komedi dalındaki film, 6.980.070 izleyici sayısına ulaşarak en çok izlenen üçüncü Türk yapımı film olarak bu listede yerini almıştır. Filmin oyuncu kadrosu; Ahmet Kural (Tüpçü Fikret), Murat Cemcir (Çetin – Çeto), Rasim Öztekin (İsmail), Zerrin Sümer (Şengül Teyze), Jelena Bolic (Marika), Barış Yıldız (Muallim Saffet), Devrim Yakut (Hatice), Şinasi Yurtsever (Yılmaz), İnan Ulaş Torun (Damat Tarık), Erol Aksoy (Nazmi Emmi) gibi isimlerden oluşmaktadır. Film; Sivas’ın bir köyünde hayatını sürdüren İsmail’in yurt dışından gelen oğlu Tarık için düğün yapma uğraşlarını ve bu süreçte yaşadıkları talihsiz ve komik olayları konu almaktadır.

4. Fetih 1453

2013 yapımı olan Fetih 1453 filmi, 6.572.618 izleyici sayısına ulaşmış ve Türkiye’de en çok izlenen filmler listesinde 4. sırada yerini almıştır. Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Faruk Aksoy yapmıştır. Filmin oyuncu kadrosu; Devrim Evin/Ege Uslu (II. Mehmed), İbrahim Çelikkol (Ulubatlı Hasan), Dilek Serbest/Algun Molla (Era), Recep Aktuğ (Konstantinos) gibi isimlerden oluşmaktadır. Film; Ulubatlı Hasan’ın etrafında İstanbul’un Fethi’ni konu almıştır.

5. Müslüm

2018 yapımı olan Müslüm filmi, 6.480.548 izleyici sayısına ulaşmış ve bu listede son sırada yerini almıştır. Filmin yönetmenliğini Ketche ve Can Ulkay yapmıştır. Filmin oyuncu kadrosu; Timuçin Esen (Müslüm Gürses), Zerrin Tekindor (Muhterem Nur), Ayça Bingöl (Emine Akbaş), Erkan Can (Limoncu Ali), Taner Ölmez (Ahmet Akbaş), Erkan Avcı (Bahtiyar), Şahin Kendirci (Genç Müslüm Gürses) gibi isimlerden oluşmaktadır. Film; çocukluğundan başlayıp Muhterem Nur ile olan ilişkisine kadar Müslüm Gürses’in yaşamını konu almıştır.

Netflix’te En Çok İzlenen Filmler

Üçüncü ve son listede, Netflix’te en çok izlenen filmlerden ilk 5’te olanlar sıralanmıştır. Bu sıralama yapılırken seyirci tarafından izlenme sayıları dikkate alınmıştır. Bu listede Extraction, Bird Box, Spenser Confidential, 6 Underground ve Murder Mystery filmleri bulunmaktadır.

1. Extraction

99 milyon kez izlenen 2020 yapımı Extraction filmi, Netflix’te en çok izlenen filmler arasında zirvede yer almaktadır. Aksiyon dalındaki filmin yönetmenliğini Sam Hargrave yapmaktadır. Filmin kadrosu; Chris Hemsworth, Bryon Lerum, Ryder Lerum gibi oyunculardan oluşmaktadır. Film; bir iş adamının oğlunun kaçırılması üzerine girdiği tehlikeli serüvenini konu almaktadır.

2. Bird Box

89 milyon kez izlenen 2018 yapımı Birdbox filmi, bu listede 2. sırada yer almaktadır. Korku dalındaki filmin yönetmenliğini Susanne Bier yapmaktadır. Filmin kadrosu; Sandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich gibi oyunculardan oluşmaktadır. Film; arkalarındaki sır dolu tehlikeden kaçmak için yola çıkan, bu yolculuk sırasında gözleri bağlı olan bir anne ve 2 çocuğunun tehlikeli yolculuklarını konu edinmektedir.

3. Spenser Confidential

85 milyon kez izlenen 2020 yapımı Spenser Confidential filmi, bu listede 3. sırada yer almaktadır. Aksiyon ve komedi filmlerinden olan Spenser Confidential filminin yönetmenliğini Peter Berg yapmaktadır. Filmin kadrosu; Mark Wahlberg, Winston Duke, Alan Arkin gibi oyunculardan oluşmaktadır. Filmde; eski bir polis ve eski bir suçlunun yolu kesişir. Ortak hedef olan polis katillerinin peşinde koşarken kendilerini suç dünyasının içinde bulurlar. Cinayeti çözerek buradan çıkarlar.

4. 6 Underground

83 milyon kez izlenen 2019 yapımı 6 Underground filmi, Netflix’te en çok izlenen filmler arasında 4. sırada yer almaktadır. Aksiyon dalındaki filmin yönetmenliğini Michael Bay yapmaktadır. Filmin kadrosu; Ryan Reynolds, Mélanie Laurent, Manuel Garcia-Rulfo gibi oyunculardan oluşmaktadır. Film; kendini ölü gibi göstererek suçlularla mücadele eden altı tane çok zengin kişinin maceralarını konu edinmektedir.

5. Murder Mystery

73 milyon kez izlenen 2019 yapımı Murder Mystery filmi, bu listede son sırada yer almaktadır. Aksiyon ve suç filmlerinden olan filmin yönetmenliğini Kyle Newacheck yapmaktadır. Filmin kadrosu; Adam Sandler, Jennifer Aniston, Luke Evans gibi oyunculardan oluşmaktadır. Filmde; sıkıntılı geçen evlilik sürecini düzeltmek için Avrupa’ya tatile giden karı koca, bir anda kendilerini bir cinayetin baş şüphelisi olarak bulmaktadır. Film, bu eksende devam eden olayları konu edinmektedir.

Bu yazıda Dünya’da, Türkiye’de ve alternatif kanalların en yaygını olan Netflix’te en çok izlenen filmler listeleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Güzel bir film seçimi yapılması, bu sayede kolaylaşmıştır. İyi seyirler…

Film Robotu
Son Yorumlar
DİLARA, 1 sene önce
Başlarken sonu güzel bitecekmiş hissi veren fakat hiçbir sona ulaşmayan vasat bir film olmuş. Duygu ve konu bütünlüğünden kesinlikle yoksun..
Enes, 1 sene önce
Güzel beğendim ama

Spoiler içeren alan

mutlu sonla bitmiyor. bilginize
HARPUTLU, 2 sene önce
MAFYA FİLMİ TADINDA, GÜZELDİ, İZLEMEYE DEĞDİ GİBİ :)

Beni mahveden şey; bana yalan söylemiş olman değil, sana bir daha inanmayacak olmamdır. Victor Hugo