Türkçe Altyazılı Filmler

Film sektörünün müthiş şekilde yaygınlaşması ve rağbet görmesi ile birlikte dünyanın bir ucunda yapılan filme erişimimiz artık hiç zor olmuyor. Yabancı filmleri de Türkçe olarak izleyebilmemizi sağlayan imkanlardan biri de Türkçe altyazılı filmlerdir. Bu filmlerde çevirinin kalitesi önemli olmaktadır. Orijinal dile ve çevrilen dile de iyi şekilde hakim olan kişiler tarafından yapılan çevirilerde orijinal dilinden izliyormuş gibi hiçbir düşüklük olmadan keyifle film izlemek mümkün oluyor. Türkçe altyazılı filmlerin çeviri kalitesi bu yüzden oldukça önemlidir.

Türkçe Altyazılı Film Örnekleri

Türkçe altyazılı olarak erişebileceğiniz filmlere birkaç örnek vermek istediğimiz bu listemizde oldukça beğenilen filmleri özenle seçtik. Filmlerin konuları, IMDb puanları, kadroları ve daha birçok detaya ulaşabileceğimiz listemizi inceleyebilirsiniz.

1. Split (2017)

Dilimize ‘Parçalanmış’ olarak çevrilen ABD yapımı bu film gerilim kategorisinde sinemada yerini almıştır. X-Men filminden tanıdığımız James McAvoy’ın yer aldığı film kadrosunda Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley de yer alıyor. Filmin yönetmeni ise gerilim filmlerinden aşina olduğumuz M. Night Shyamalan’dır. Filmde çoklu kişilik bozukluğu olan genç bir adamın yaşadıklarını izliyoruz. İçinde barındırdığı birbirinden farklı 23 kişiliğin en baskın olanı suça oldukça meyilli bir karakterdir. Üç kız kardeşi kaçırıp onları hapseder ve içinde bulunan kişilikler sebebiyle onlarla farklı farklı ilişkiler kurar. Ancak bu karakterlerin içinde çatışması sonucu zorlanmaya başlar ve iyice tehlikeli biri olur. Kızlar ise kaçıp kurtulmak isterler ancak onu iyice sinirlendirmekten korkarlar. Bununla birlikte içindeki daha insancıl ve iyi özellikleri yoğunlukta olan karakterlerden faydalanarak bunu başarmaya çalışırlar. Nabızların sık sık yükseldiği bu film, bir solukta izleyebileceğiniz ve izleyiciyi oldukça içine alan bir yapımdır. Bu başarılı filmin IMDb puanı ise 7,3’tür.

2. Pelé (2021)

İngiltere yapımı bu film bir belgeseldir. Ünlü futbolcu Pelé’nin hayatının anlatıldığı bu filmin yönetmenleri Michael Zimbalist ve Jeff Zimbalist’tir. Pelé’nin hayatı, kariyeri, onu efsane yapan her şey anlatılıyor bu filmde. Eski takım arkadaşlarının da yer aldığı röportajlarla arşiv görüntülerine de yer verilmiştir. Üç Dünya Kupası kazanan ünlü futbolcunun bu olağanüstü kariyeri incelenmektedir. Bu hikayenin başlama noktasının ise aslında çok şanslı olmayan bir konumda olması izleyicileri ayrıca motive etmektedir. Brezilya’da fakir bir ailede dünyaya gelen Pelé burada geçirmiştir hayatının büyük kısmını. Ailesine destek olmak için yaptığı büyük fedakarlıkları ve çabasını izlemek oldukça etkileyicidir. Futboldan hoşlanmayanların dahi izleyince kendi payına birçok şey çıkarabileceği bu filmin IMDb puanı 7,1’dir.

3. The Platform(2019)

İspanya yapımı bu film bilim kurgu ve korku türünde karşımıza çıkıyor. Yönetmenliğini Galder Gaztelu-Urrutia’nın üstlendiği bu filmde oyuncu olarak Ivan Massague, Zorion Eguileor, Antonia San Juan gibi isimler yer alıyor. Oldukça etkileyici oyunculukların olduğu filmin IMDb puanı ise 7,0’dır. Film Goreng’in El-Hoyo isimli bir hapishaneye düşmesiyle başlıyor. Masum olduğu halde hapishanede olduğunu iddia ediyor. Hapishane ise oldukça ilginç bir yapıda. Ortasında bir delik bulunuyor ve katlı bir şekilde dizayn edilmiş bir tasarımı var. Her katta yalnızca iki kişi kalıyor. Özenle hazırlanan yemekler dağıtılmaya en üst kattan başlıyor. Bir platform üzerinde hapishanenin orta kısmından ve yalnızca bir kez gelen bu yemekler aslında herkese yetecek kadar hazırlansa da en alt kata kadar ulaşamıyor. Üst kattakilerin çatlayacak kadar yemesi ve alt kata inene kadar pis bir hal alması sebebiyle alt katta kalanlar günlerce aç kalmak zorundalar. Goreng ise bu haksızlıkla mücadele etmeye çalışıyor ve planlar yapmaya başlıyor. Film oldukça fazla sosyal mesaj içeriyor. Alt metinlerinde hayattaki birçok sınıfsal ayrım ve haksızlık da ifade ediliyor. Kapitalist düzeni ifade eden bu yapıda, hiyerarşik düzende yaşananlar oldukça çarpıcı şekilde izleyicilere yansıtılıyor. Yer yer mide bulandıran sahneler olsa da oldukça etkileyici bir film olduğunu belirtmeliyiz.

4. I Care A Lot (2020)

Netflix yapımı bu filmin yönetmen koltuğunda J Blakeson oturmaktadır. IMDb puanı ise 6,2’dir. Bir kara komedi olan bu filmde Marla Grayson adında yasal bir vasi bulunmaktadır. Marla, kanunlardan faydalanarak yaşlıların durumlarını kullanır. Yaşlıların maddi imkanlarından yararlanarak oluşturduğu şirketi gitgide büyümektedir. Yaşlıların sağlık problemlerini abartarak kendilerine bakamadıklarını, mahkemeye dahi gelemeyecek durumda olduklarını gösteren raporlar hazırlatır ve huzurevine yerleştirilmelerini sağlayarak tüm varlıklarını kendi lehine olacak şekilde yönetir. Bir gün oldukça varlıklı ve kimsesi olmadığını düşündüğü bir yaşlı için yasal vasi olma sürecini başlatır ve sonrasında işler beklediği gibi gitmez. Kendi halinde kimsesinin kalmadığını düşünse de bu yaşlının aslında oldukça tehlikeli ve ona fazlasıyla değer veren yakınları vardır. Bundan sonrasında filmin nabzı yükseliyor ve daha hareketli bir hal alıyor. Birçok izleyici için filmin sonu ise beklenenin çok aksi şekilde tamamlanıyor. Etkileyici bu filmde Altın Küre ödülü olan Rosamund Pike, Eiza Gonzalez, Dianne Wiest, Peter Dinklage, Chris Messina, Isiah Whitlock Jr., Alicia Witt gibi birçok oyuncu etkileyici bir performans sergiliyor.

Film Robotu
Son Yorumlar
DİLARA, 1 sene önce
Başlarken sonu güzel bitecekmiş hissi veren fakat hiçbir sona ulaşmayan vasat bir film olmuş. Duygu ve konu bütünlüğünden kesinlikle yoksun..
Enes, 1 sene önce
Güzel beğendim ama

Spoiler içeren alan

mutlu sonla bitmiyor. bilginize
HARPUTLU, 2 sene önce
MAFYA FİLMİ TADINDA, GÜZELDİ, İZLEMEYE DEĞDİ GİBİ :)

Beni mahveden şey; bana yalan söylemiş olman değil, sana bir daha inanmayacak olmamdır. Victor Hugo