Yerli Filmler

Film izlemek, en çok sevilen aktiviteler arasında yer almaktadır. Ancak iyi bir film kültürünün oluşması ve kaliteli yapımlar izlemekse amaç, o zaman film seçimi daha büyük önem taşımaktadır. Bu seçimleri yaparken de birçok kriter söz konusudur. Filmdeki oyuncular, yönetmen, konu, yapım yılı gibi pek çok unsura göre değerlendirme yapılırken ülkesi de önem taşımaktadır. Bu filmin içeriğini ve konu olan meselelerin ele alınış biçimini de etkileyen bir unsur olduğu için izleyiciyi etkileme oranı da buna bağlı olabilir. Kültürüne, diline, yaşam tarzına daha aşina olduğumuz yerli filmler bu yüzden kimi insanlar için öncelikli tercih sebebi olabilmektedir. Bu durum özellikle komedi filmlerinde karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman tabu olan konular mizah unsuru olarak ele alınırken başka bir ülke vatandaşı yabancı olduğu bu kültürün mizahıyla eğlenemeyebilir hatta tam tersi bir tepki dahi oluşturabilir. Güldüğümüz, ağladığımız konuların ortak olduğu yerli filmler bu yüzden daha etkileyici ve bize daha yakın gelebilir. Bu zamana kadar yapılan IMDb puanına göre sıralanan en iyi yerli filmlerin derlendiği bir liste hazırlanmıştır. Bu listede yerli filmin IMDb puanları, konuları, kadrolarına dair birçok bilgi bulabilirsiniz.

En İyi Yerli Filmler

1. Hababam Sınıfı (1974)

Bir seri olan bu film Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturmaktadır. Oyuncu kadrosunda ise Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Kemal Sunal, Ayşen Gruda, Şener Şen, Halit Akçatepe ve Akil Öztuna gibi iddialı isimler bulunmaktadır. Film müzikleri ise Melih Kibar’a aittir. Güçlü kadrosu ile film 9,3 IMDb puanı almayı başarmıştır. Hababam Sınıfı derslere girmeyip okuldan kaçarak maçlara giden, sınavlarda kopya çeken, hocalarla eğlenen, haylazlıklarının bazen ciddi boyutlara ulaştığı zeki ve eğlenceli bir dolu öğrencinin olduğu yaramaz bir sınıftır. Liseye yeni gelen müdür yardımcısı Mahmut Hoca ise bu sınıfı disiplin altına almak için farklı birçok yöntem dener. Bu süreçte kimi zaman mizahı bol anlar yaşarken kimi zaman da ruhunuza dokunan anlar yaşamanız çok olası.

2. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Cengiz Aytmatov’un ‘Kırmızı Eşarp’ isimli romanından uyarlanan bu filmin yönetmeni Atıf Yılmaz’dır. Usta oyuncu kadrosu bulunan bu filmde Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin, Hülya Tuğlu, Elif İnci, Cengiz Sezici, İhsan Yüce, Nurhan Nur yer almaktadır. Hala birçok sanatçı tarafından yeniden yorumlanan filmden repliklerin de olduğu film müziği ise Cahit Berkay’a aittir. Yakışıklı ve genç bir kamyon şoförü olan İlyas, iş sebebiyle bir gün İstanbul’dan Asya’nın yaşadığı köye gelir. Çok güzel ve genç bir kadın olan Asya’ya aşık olur ve evlenirler. Samet adında bir çocukları olur. İlyas, işi sebebiyle sık sık yollardadır. Hikayeleri büyük aşkla başlasa da zaman zaman problemli iletişimleri, kıskançlıklar, alkol, aldatma gibi sorunlarla zedelenmiştir. Bunun üzerine bir gün İlyas dönmez ve Asya günlerce onu bekler ancak gelen giden yoktur. Bu sırada Cemşit adında bir adamla tanışır. Oldukça iyi niyetli olan Cemşit onları koruyup kollar. Samet babası olarak artık Cemşit’i tanıyordur. Asya da artık yeni hayatına devam ederken bir gün İlyas çıkagelir. İlyas’ın ihanetinin üzerine bundan sonrası için bir seçim yapmak zorunda olan Asya’nın hikayesi anlatılır. İzleyenleri büyüleyen bu filmin IMDb puanı ise 8,6’dır. Oyuncu kadrosunun uyumu, oldukça başarılı performansları filmi etkileyici kılan en büyük özelliklerdendir. Film, izleyicileri sevgiye dair birçok sorgulamaya sürüklerken kendi hayatınıza ve ilişkilerinize dair çokça benzer nokta da bulabilirsiniz. Sevginin ne olduğu, neleri tolere edebileceğine dair Asya’nın yaşadığı sorgulamalar sırasında oyunculukları sayesinde izleyici hem hikayenin içine dahil olabiliyor hem de kendi hayatına dair derin değerlendirmelerde bulunabiliyor.

3. Gülen Gözler (1977)

Usta yönetmen Ertem Eğilmez’in yönettiği filmde Itır Esen, Şener Şen, Müjde Ar, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe, Ahmet Arıman ve Ahmet Sezerel çok başarılı oyunculuk performanslarıyla yer alıyorlar. Yaşar Usta ve Nezaket Hanım erkek çocuğu isteseler de 4 kız çocukları olmuştur. İsmet, Fikret, Hikmet ve Nedret artık genç kız olmuş ve evlilik hayali kurmaktadırlar. Yaşar Usta ise geçim derdi sebebiyle eş adaylarına duygusal bakmak yerine geliri iyi kişiler bulma niyetindedir. İsmet ve Nedret, babalarını ikna etmek için erkek arkadaşlarını zengin diye tanıtırlar ancak durum öyle değildir. Nezaket Hanım ise yalnızca kızlarının evlendiklerini görmek ister. Maddi durumları da pek iyi olmadığı için yaşadıkları evi ipotekler ve düğün masrafını bu şekilde karşılamak ister. Genç kızların ilişkileri olmaktadır ancak ailenin maddi durumu çok iç açıcı olmadığı için yeni iş arayışındadırlar. Sabun üretim işine giren aile bir umutla başlar ancak burada da istedikleri sonuca ulaşamazlar. Yaşam mücadelesine rağmen birlikte hayata sıkı sıkıya tutunan bu ailenin hikayesini ekrana yansıtan filmin IMDb puanı ise 8,5’tir.

Film Robotu
Son Yorumlar
DİLARA, 1 sene önce
Başlarken sonu güzel bitecekmiş hissi veren fakat hiçbir sona ulaşmayan vasat bir film olmuş. Duygu ve konu bütünlüğünden kesinlikle yoksun..
Enes, 1 sene önce
Güzel beğendim ama

Spoiler içeren alan

mutlu sonla bitmiyor. bilginize
HARPUTLU, 2 sene önce
MAFYA FİLMİ TADINDA, GÜZELDİ, İZLEMEYE DEĞDİ GİBİ :)

Bazen bir şeye son vermek için istemediğin bir şey yapman gerekir. Never Back Down