IMDb En İyiler

 

İMDb En İyi Filmler

İMDb en iyi filmler konusuna girmeden önce “İMDb nedir?” konusu açıklanacaktır. Şimdiki ismiyle 1998 yılında kurulan İMDb, filmlerin büyük bir çoğunluğunun farklı özelliklerini içeren internet sayfasıdır. Filmlerin senaristi, yönetmeni, oyuncu kadrosu, konusu, İMDb puanı, film türü gibi birçok özeliği IMDb içerisinde bulunmaktadır. İMDb’nin açılımı, Internet Movie Database (İnternet Film Veritabanı) dir. Puanlama sistemi ile seyirci veya kullanıcı filmleri değerlendirebilmektedir. Değerlendirmenin sonucunda veriler toplanarak İMDb puanı oluşturulmuştur. İMDb puanlarına göre 12 filmden oluşan en iyi imdb filmleri listesi incelenecektir.

1. Esaretin Bedeli

1994 yapımı Esaretin Bedeli filminin yönetmenliğini Frank Darabont yapmıştır. Film, Andy isimli bir mahkûmun hapishaneden kaçma çabasını konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Tim Robbins (Andy Dufresne), Morgan Freeman (Ellis Boyd), Bob Gunton (Warden Samuel Norton), William Sadler (Heywood) ve Clancy Brown (Captain Byron Hadley) gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 9.5/10 İMDb puanı almıştır.

2. Kara Şövalye

2008 yapımı Kara Şövalye filminin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır. Film, Joker’in karmaşaya dönüştürdüğü sokakları kurtarmak için Batman’ın gelmesini konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 9.3/10 İMDb puanı almıştır.

3. Baba

İMDb En İyiler listesinde en iyi 3. film olan 1972 yapımı Baba filminin yönetmenliğini Francis Ford Coppola yapmıştır. Film, Amerika’da, 1940’lı yıllardaki bir mafyanın hikâyesini konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Diane Keaton gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 9.2/10 İMDb puanı almıştır.

4. Baba 2

1974 yapımı Baba 2 filminin yönetmenliğini Francis Ford Coppola yapmıştır. Film, Corleone’nin bir yandan güçlenirken diğer yandan da ailesini korumasını konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 9.0/10 İMDb puanı almıştır.

5. Dövüş Kulübü

1999 yapımı Dövüş Kulübü filminin yönetmenliğini David Fincher yapmıştır. Film, üniversitenin birinde yüksek lisansla uğraşan bir gencin buhranlı ve karışık zamanlarını, dövüş kulübü kurulmasını konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf, Zach Grenier gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

6. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

İMDb En İyi Filmler listesinde en iyi 6. film olan 2003 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminin yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır. Film, birçok farklı ırkın bir araya gelerek güç yüzüğünü yok etme çabasını konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Orlando Bloom gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

7. Ucuz Roman

1994 yapımı Ucuz Roman filminin yönetmenliğini Quentin Tarantino yapmıştır. Film, iki hırsız aşık ve iki gangsterin hayatlarının bir yerde birleşmesini konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Bruce Willis gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

8. İyi, Kötü ve Çirkin

1966 yapımı İyi, Kötü ve Çirkin filminin yönetmenliğini Sergio Leone yapmıştır. Film, iyi ile çirkinin işlerini bir şekilde yürütürken kötünün ortaya çıkmasıyla gelişen olayları konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef, Aldo Giuffrè gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

9. 12 Öfkeli Adam

İMDb En İyi Filmler listesinde en iyi 9. film olan 1957 yapımı 12 Öfkeli Adam filminin yönetmenliğini Sidney Lumet yapmıştır. Film, duruşmada bir jürinin diğerlerini şüphelinin suçsuzluğuna ikna etme çabası konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam, John Fiedler gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

10. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır. Film, Orta dünyanın kaderini değiştirecek olan güç yüzüğünü yok etmek için gösterilen mücadeleyi konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom, Sean Bean gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

11. Başlangıç

2010 yapımı Başlangıç filminin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır. Film, Cobb’un enteresan özelliği sayesinden bilinçaltından sırları çıkarması ve gelişen olayları konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page, Ken Watanabe gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.9/10 İMDb puanı almıştır.

12. Forrest Gump

İMDb En İyi Filmler listesinde en iyi 12. film olan 1994 yapımı Forrest Gump filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmıştır. Film, zekâ seviyesi düşük olan bir bireyin bilmeden önemli şeyler yapmasını konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field gibi birçok isim rol almaktadır. Film; izleyiciden 8.8/10 İMDb puanı almıştır.

İyi seyirler…

Film Robotu
Son Yorumlar
DİLARA, 1 sene önce
Başlarken sonu güzel bitecekmiş hissi veren fakat hiçbir sona ulaşmayan vasat bir film olmuş. Duygu ve konu bütünlüğünden kesinlikle yoksun..
Enes, 1 sene önce
Güzel beğendim ama

Spoiler içeren alan

mutlu sonla bitmiyor. bilginize
HARPUTLU, 2 sene önce
MAFYA FİLMİ TADINDA, GÜZELDİ, İZLEMEYE DEĞDİ GİBİ :)

Ümit en son kötülüktür, Çünkü işkenceyi uzatır. Nietzsche