Türkçe Dublajlı Filmler

Yabancı filmleri izlemek; birçok izleyici için işkence gibi gelmektedir. Yabancı diliniz yoksa veya yeterli seviyede değilse bu aşamada izleyicinin karşısına iki seçenek çıkmaktadır; filmleri altyazılı izlemek veya Türkçe dublajlı izlemek seçenekleri vardır. İzleyici için hem filmi izleyip hem de altyazıları okumak zor olduğundan genelde Türkçe dublajlı filmler seçeneği, izleyici tarafından tercih edilmektedir. Seslendirme konusunda ülkemiz, ün kazanmıştır. Türkiye’de çok fazla izleyiciye ulaşan Türkçe dublajlı filmleriçerisinde en iyi dublaj yapılan filmleri; yapım yılı, yönetmeni, işlenen konusu, oyuncu kadrosu, seslendirme sanatçısı, türleri ve IMDb puanlarına göre inceledik. Bu liste, izleyici yorumlarına göre oluşturulmuştur.

1. Asteriks ve Oburiks – Görevimiz Kleopatra

Türkçe dublajlı film arasında iyi bir yer edinen 2002 yapımı Asteriks ve Oburiks -Görevimiz Kleopatra filminin yönetmenliğini Alain Chabat yapmıştır. Film, Asteriks ve Oburiks’in Kleopatra’nın verdiği zorlu görevi yerine getirme mücadelesini konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Gérard Depardieu, Christian Clavier, Jamel Debbouze gibi birçok isim rol almaktadır. Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Sezai Aydın, Erkan Taşdöğen gibi isimler yer almaktadır. Aksiyon, komedi, aile türündeki film; izleyiciden 6,6 /10 İMDb puanı almıştır.

2. Shrek

2001 yapımı Shrek filminin yönetmenliğini Andrew Adamson, Vicky Jenson yapmıştır. Film, yeşil dev Shrek’in prensesi kurtarma çabasını konu almıştır. Türkçe dublajlı filmler arasında iyi bir yer edinen filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Okan Bayülgen, Mehmet Ali Erbil gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, aksiyon, komedi türündeki film; izleyiciden 7,8 / 10 İMDb puanı almıştır.

3. Back To The Future

1985 yapımı Back To The Future filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmıştır. Film, Geçmiş zamana yolculuk yapan bir çocuğun tekrar gerçek zamanına dönmeye çalışmasını konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; GMichael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson gibi birçok isim rol almaktadır. Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Yekta Kopan, Ercan Demirel gibi isimler yer almaktadır. Aksiyon, komedi türündeki film; izleyiciden 8,5 / 10 İMDb puanı almıştır.

4. The Lord Of The Rings

Türkçe dublajlı filmler arasında iyi bir yer edinen 2001 yapımı The Lord Of The Rings filminin yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır. Film, Güç yüzüğünün yok edilmesi yolunda Frodo ve arkadaşlarının verdiği mücadeleyi konu almıştır. Filmin oyuncu kadrosunda; Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom gibi birçok isim rol almaktadır. Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Emrah Özertem, İstemi Betil gibi isimler yer almaktadır. Aksiyon, macera, dram türündeki film; izleyiciden 8,8 / 10 İMDb puanı almıştır.

5. Toy Story

1995 yapımı Toy Story filminin yönetmenliğini John Lasseter yapmıştır. Film, Bir çocuğun oyuncak koleksiyonundaki oyuncakların, onun olmadığında canlanmasını konu almıştır.Türkçe dublajlı filmler arasında iyi bir yer edinenfilmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Ali Ekber Diribaş, Kerem Atabeyoğlu gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, macera, komedi, aile türündeki film; izleyiciden 8,3 / 10 İMDb puanı almıştır.

6. Alvin And The Chipmunks

2007 yapımı Alvin And The Chipmunks filminin yönetmenliğini Tim Hill yapmıştır. Film, 3 küçük sincabın evlerini kaybetmesiyle gelişen olayları konu almıştır.Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Rüzgar Aksoy, Fatih Özkul gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, macera, komedi, aile türündeki film; izleyiciden 5,2 / 10 İMDb puanı almıştır.

7. Hotel Transilvanya

2012 yapımı Hotel Transilvanya filminin yönetmenliğini Genndy Tartakovsky yapmıştır. Türkçe dublajlı filmler arasında iyi bir yer edinenfilm, kızının doğum gününü özel kılmaya çalışan Dracula’nın aynı zamanda onu insanlardan koruması ve tam tersi olaylar yaşanmasını konu almıştır.Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Aydoğan Temel, Engin Alkan, Harun Can gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, komedi, aile türündeki film; izleyiciden 7,1 / 10 İMDb puanı almıştır.

8. İce Age

2002 yapımı İce Age filminin yönetmenliğini Chris Wedge, Carlos Saldanha yapmıştır. Film, buzul çağında bir mamut, bir miskin, bir kaplan ve bir bebeğin başından geçen komik olayları konu almıştır. Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Ali Poyrazoğlu, Yekta Kopan, Haluk Bilginer gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, macera, komedi, aile türündeki film; izleyiciden 7,5 / 10 İMDb puanı almıştır.

9. Çılgın Hırsız

Türkçe dublajlı filmler arasında iyi bir yer edinen 2010 yapımı Çılgın Hırsız filminin yönetmenliğini Pierre Coffin, Chris Renaud yapmıştır. Film, 3 küçük kardeşi sahiplenen Guru’nun hırsızlık üzerine başından geçenleri konu almıştır.Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Ata Demirer, Yekta Kopan, Faruk Akgören gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, komedi, suç türündeki film; izleyiciden 7,6 / 10 İMDb puanı almıştır.

10. Kayıp Balık Nemo

2003 yapımı Kayıp Balık Nemo filminin yönetmenliğini Andrew Stanton, Lee Unkrich yapmıştır. Film, Nemo adındaki küçük balığın başına gelen ilginç olayları konu almıştır.Filmin oldukça başarılı olan seslendirmesini yapan sanatçıları arasında Naşit Özcan, Tilbe Saran, Burak Urans gibi isimler yer almaktadır. Animasyon, macera, komedi, aile türündeki film; izleyiciden 8,1 / 10 İMDb puanı almıştır.

Film Robotu
Son Yorumlar
DİLARA, 1 sene önce
Başlarken sonu güzel bitecekmiş hissi veren fakat hiçbir sona ulaşmayan vasat bir film olmuş. Duygu ve konu bütünlüğünden kesinlikle yoksun..
Enes, 1 sene önce
Güzel beğendim ama

Spoiler içeren alan

mutlu sonla bitmiyor. bilginize
HARPUTLU, 2 sene önce
MAFYA FİLMİ TADINDA, GÜZELDİ, İZLEMEYE DEĞDİ GİBİ :)

Öyle bir seveceksin ki, yüreğinden kimse ayıramayacak. Ve öyle birini seveceksin ki, seni gözleriyle bile aldatmayacak. Can Yücel